send mail to support@abhimanu.com mentioning your email id and mobileno registered with us! if details not recieved
Resend Opt after 60 Sec.
By Loging in you agree to Terms of Services and Privacy Policy
Claim your free MCQ
Please specify
Sorry for the inconvenience but we’re performing some maintenance at the moment. Website can be slow during this phase..
Please verify your mobile number
Login not allowed, Please logout from existing browser
Please update your name
Subscribe to Notifications
Stay updated with the latest Current affairs and other important updates regarding video Lectures, Test Schedules, live sessions etc..
Your Free user account at abhipedia has been created.
Remember, success is a journey, not a destination. Stay motivated and keep moving forward!
Refer & Earn
Enquire Now
My Abhipedia Earning
Kindly Login to view your earning
Support
Type your modal answer and submitt for approval
Rice worth Rs 126 per kg and Rs 135 per kg are mixed with a third variety in the ratio of 1 : 1 : 2. If the mixture is worth Rs 153 per kg, then the price of the third variety per kg (in Rs) is :
182.5
195.5
133.5
175.5
- Let's set variables for the prices of rice types. Type 1 costs Rs 126 per kg, Type 2 costs Rs 135 per kg, and Type 3 costs Rs X per kg.
- They are mixed in a ratio of 1:1:2. So, in terms of parts: 1 part of Rs 126/kg, 1 part of Rs 135/kg, and 2 parts of Rs X/kg.
- From the ratio, for the total mixture:
(126*1 + 135*1 + 2X*1) / 4 = 153.
- Solving it:
126 + 135 + 2X = 612
261 + 2X = 612
2X = 351
X = 175.5
- So, the price of the third variety is Rs 175.5 per kg.
Option 4 is correct
""
By: Parvesh Mehta ProfileResourcesReport error
Access to prime resources
New Courses