Multiple Choice Questions on The cost price of three varieties of mangoes namely M N and O is Rs 20 kg Rs 40 kg and Rs 50 kg resp........... for SSC CGL Exam Preparation

Profit and loss

Quantitative Aptitude (CGL)

Title

45:30

Video Progress

8 of 24 completed

Notes Progress

5 of 15 completed

MCQs Progress

38 of 100 completed

Subjective Progress

8 of 20 completed

Continue to Next Topic

Indian Economy - Understanding the basics of Indian economic system

Next Topic

    The cost price of three varieties of mangoes namely M, N and O is Rs. 20/kg, Rs. 40/kg and Rs. 50/kg respectively. Find the selling price of one kg of mango in which these three varieties of mangoes are mixed in the ratio of 2 : 3 : 5 such that there is a net profit of 20%?

    47

    Incorrect Answer

    45

    Incorrect Answer

    49.2

    Correct Answer

    48.5

    Incorrect Answer
    Explanation:

    Total cost of all varieties of mangoes = 20 x 2 + 40 x 3 + 50 x 5 = 40 + 120 + 250 = Rs. 410

    Then, cost of 1 kg mangoes = 410/10 = Rs. 41

    To get 20% profit,

    The rate at which the mangoes should be sell = 120/100 x 41 = Rs. 49.2

    Hence, option 3 is the correct answer.


    ProfileResources

    Download Abhipedia Android App

    Access to prime resources

    Downlod from playstore
    download android app download android app for free