Multiple Choice Questions on Two Mangoes three grapes and four apples cost Rs 15 Three Mangoes two grapes and one apple cost Rs 1........... for RBI Grade B Exam Preparation

Profit and loss

Quantitative Aptitude (RBI Grade B)

Title

45:30

Video Progress

8 of 24 completed

Notes Progress

5 of 15 completed

MCQs Progress

38 of 100 completed

Subjective Progress

8 of 20 completed

Continue to Next Topic

Indian Economy - Understanding the basics of Indian economic system

Next Topic

    Two Mangoes, three grapes and four apples cost Rs. 15. Three Mangoes, two grapes and one apple cost Rs. 10. I bought 3 Mangoes, 3 grapes and 3 apples. How much did I pay?

    660

    Incorrect Answer

    720

    Incorrect Answer

    750

    Incorrect Answer

    700

    Correct Answer
    Explanation:

    Total cost to produced 1500 watches = (1500 × 150 + 30000) = Rs. 2,55,000 
    Let he sells x watches during the season, 
    therefore number of watches sold after the season = (1500 – x) 250 × x + (1500 – x) × 100 = 150x + 150000 
    Now, break-even is achieved if production
    cost is equal to the selling price. 
    150x + 150000 = 2,55,000 
    x = 700


    ProfileResources

    Download Abhipedia Android App

    Access to prime resources

    Downlod from playstore
    download android app download android app for free