Multiple Choice Questions on Rohit purchased 12 kg of oranges for a total price oH480 and 18 kg of guavas at BO per kg What is th........... for SSC (MTS) Preparation

Average

Quantitative Aptitude (MTS)

Title

45:30

Video Progress

8 of 24 completed

Notes Progress

5 of 15 completed

MCQs Progress

38 of 100 completed

Subjective Progress

8 of 20 completed

Continue to Next Topic

Indian Economy - Understanding the basics of Indian economic system

Next Topic

    Rohit purchased 12 kg of oranges for a total price oH480 and 18 kg of guavas at BO per kg. What is the per kg average cost of

    the fru its purchased by Ro hit ?

    This questions was previously asked in
    SSC MTS 5th July 2022 Shift-3

    Rs36.00

    Incorrect Answer

    Rs34.00

    Correct Answer

    Rs37.00

    Incorrect Answer

    Rs38.20

    Incorrect Answer
    Explanation:

    - Rohit bought 12 kg of oranges for a total of Rs 480.

    - Therefore, the cost per kg of oranges is Rs 480 ÷ 12 = Rs 40.

    - Rohit purchased 18 kg of guavas at Rs 30 per kg.

    - Therefore, the total cost of guavas is 18 kg × Rs 30 = Rs 540.

    - The combined total cost of oranges and guavas is Rs 480 (oranges) + Rs 540 (guavas) = Rs 1020.

    - The total weight of fruits purchased is 12 kg (oranges) + 18 kg (guavas) = 30 kg.

    - Hence, the average cost per kg of the fruits is Rs 1020 ÷ 30 kg = Rs 34.

    - Correct Answer: Option 2: Rs 34.00


    ProfileResources

    Download Abhipedia Android App

    Access to prime resources

    Downlod from playstore
    download android app download android app for free