send mail to support@abhimanu.com mentioning your email id and mobileno registered with us! if details not recieved
Resend Opt after 60 Sec.
By Loging in you agree to Terms of Services and Privacy Policy
Claim your free MCQ
Please specify
Sorry for the inconvenience but we’re performing some maintenance at the moment. Website can be slow during this phase..
Please verify your mobile number
Login not allowed, Please logout from existing browser
Please update your name
Subscribe to Notifications
Stay updated with the latest Current affairs and other important updates regarding video Lectures, Test Schedules, live sessions etc..
Your Free user account at abhipedia has been created.
Remember, success is a journey, not a destination. Stay motivated and keep moving forward!
Refer & Earn
Enquire Now
My Abhipedia Earning
Kindly Login to view your earning
Support
Type your modal answer and submitt for approval
Manideep purchases 30kg of barley at the rate of 11.50/kg and 20kg at the rate of 14.25/kg. He mixed the two and sold the mixture in the shop. At what price per kg should he sell the mixture to make 30% profit to him ?
15.84
14.92
13.98
16.38
Given, Manideep purchases 30kg of barley at the rate of 11.50/kg nad 20kg at the rate of 14.25/kg.
Total cost of the mixture of barley = (30 x 11.50) + (20 x 14.25)
= Total cost of the mixture = Rs. 630
Total kgs of the mixture = 30 + 20 = 50kg
Cost of mixture/kg = 630/50 = 12.6/kg
To make 30% of profit
= Selling price for manideep = 12.6 + 30% x 12.6
= Selling price for manideep = 12.6 + 3.78 = 16.38/kg.
Hence, option 4 is the correct answer.
Report error
Access to prime resources