Multiple Choice Questions on Manideep purchases 30kg of barley at the rate of 11 50 kg and 20kg at the rate of 14 25 kg He mixed ........... for Mathematics - All Exams Preparation

Mixture and Alligation

Quantitative Aptitude ( CCS)

Title

45:30

Video Progress

8 of 24 completed

Notes Progress

5 of 15 completed

MCQs Progress

38 of 100 completed

Subjective Progress

8 of 20 completed

Continue to Next Topic

Indian Economy - Understanding the basics of Indian economic system

Next Topic

    Manideep purchases 30kg of barley at the rate of 11.50/kg and 20kg at the rate of 14.25/kg. He mixed the two and sold the mixture in the shop. At what price per kg should he sell the mixture to make 30% profit to him ?

    15.84

    Incorrect Answer

    14.92

    Incorrect Answer

    13.98

    Incorrect Answer

    16.38

    Correct Answer
    Explanation:

    Given, Manideep purchases 30kg of barley at the rate of 11.50/kg nad 20kg at the rate of 14.25/kg.

    Total cost of the mixture of barley = (30 x 11.50) + (20 x 14.25)

    = Total cost of the mixture = Rs. 630

    Total kgs of the mixture = 30 + 20 = 50kg

    Cost of mixture/kg = 630/50 = 12.6/kg

    To make 30% of profit

    = Selling price for manideep = 12.6 + 30% x 12.6

    = Selling price for manideep = 12.6 + 3.78 = 16.38/kg.

    Hence, option 4 is the correct answer.


    ProfileResources

    Download Abhipedia Android App

    Access to prime resources

    Downlod from playstore
    download android app download android app for free