send mail to support@abhimanu.com mentioning your email id and mobileno registered with us! if details not recieved
Resend Opt after 60 Sec.
By Loging in you agree to Terms of Services and Privacy Policy
Claim your free MCQ
Please specify
Sorry for the inconvenience but we’re performing some maintenance at the moment. Website can be slow during this phase..
Please verify your mobile number
Login not allowed, Please logout from existing browser
Please update your name
Subscribe to Notifications
Stay updated with the latest Current affairs and other important updates regarding video Lectures, Test Schedules, live sessions etc..
Your Free user account at abhipedia has been created.
Remember, success is a journey, not a destination. Stay motivated and keep moving forward!
Refer & Earn
Enquire Now
My Abhipedia Earning
Kindly Login to view your earning
Support
Mensuration in its literal meaning is to measure. It is generally used where geometrical figures are concerned, where one has to determine various physical quantities such as perimeter, area, volume or length. Measuring these quantities is called Mensuration
In this study notes we discuss some important questions on Mensuration 2D
Question 1
The length of a rectangular floor is more than its breadth by 200%. If Rs. 324 is required to paint the floor at the rate of Rs. 3 per sq m, then what would be the length of the floor ?
(a) 27 m
(b) 24 m
(c) 18 m
(d) 21 m
Solution:
Let the length and the breadth of the floor be L and B respectively.
L = B + 200% of B => L = B + 2B = 3B
Total cost for painting = (amount per sq m) x ( total area of thr floor ) Area of the floor = 324/3 = 108 sq m
L*B = 108 i.e., L * L/3 = 108
L2 = 324 => L = 18
Question 2
If the circumference of a circle is equal to the perimeter of a square, what is the ratio of the area of the circle to the area of the square?
(a) 22:7
(b) 14:11
(c) 11:7
(d) 4:1
Circumference of a Circle = 2*π*R
Perimeter of a Square = 4a
A.T.Q :-
2*π*R = 4a => a = π*R/2
Required Ratio = Area of Circle/Area of a Square = π*R2 / a2
=> π*R2 / [π*R/2]2
=> 14 :11 [ ByTaking Pi = 22/7]
Question 3
If the sides of a equilateral triangle is increased by 10% , 30% and 60% then a new triangle is formed. By what % perimeter of the triangle is increased ?
(a) 40.50%
(b) 32.45%
(c) 33.33%
(d) 35.67%
Let a = side of the triangle
Perimeter = 3a
New perimeter = a*110/100 + a*130/100 + a*140/100
= a(11+13+16)/10 = 4a
% increased in perimeter = (4a – 3a/3a)*100
= 100/3 = 33.33%
Question 4
The area of right angle triangle is 100sq cm. The ratio of base to its height is 4:5.Find the length of the hypotenuse ?
(a) 20cm
(b) 22cm
(c) 28cm
(d) 30cm
Area = 1/2(4x*5x)
100 = 20x^2/2
X2 = 100/10 =10
x = 3.16
4x:5x = 12.64:15.8
Hypotenuse = √12.642+15.82
= √409.40
= 20.23 = 20
Question 5
One of sides of a right-angled triangle is thrice the other, and the hypotenuse is 12 cm. The area of the triangle is ?
(a) 25.4 cm2
(b) 24.6 cm2
(c) 22.5 cm2
(d) 21.6 cm2
x2 + (3x)2 = (12)2 10 x2= 144 x2 = 14.4 cm2 Area = 1/2 (x *3x) =3(14.4)/2 = 21.6 cm2
Question 6
The perimeter of a rectangular plot is 210 m. Find the cost of gardening 2 m broad boundary around rectangular plot whose perimeter The cost of gardening is Rs 14 per m2 ?
(a) Rs 6450
(b) Rs 6400
(c) Rs 6480
(d) Rs 6104
Given 2(l+b) = 210
2 m broad boundary means increase in l and b by 4 m
So area of the boundary will be [(l+4)(b+4) – lb] = 4(l+b) + 16 = 2*[2(l+b)] + 16 = 2*210 + 16 = 436 m2
So cost of gardening = 436*14 = 6104
Question 7
The area of the garden formed by two concentric circles with circumferences 44m and 176 m respectively is?
(a) 2390m²
(b) 2590m²
(c) 2310m²
(d) 2490m²
2πR1 = 176
R1 = 28m
2πR2 = 44
R2 = 7m
Area of the garden = π(R1² – R2²) = 22/7(784 – 49) =2310 m²
Question 8
The ratio of the length and the breadth of a rectangle is 4 : 3 and the area of the rectangle is 6912 sq cm. Find the ratio of the breadth and the area of the rectangle ?
(a) 1 : 96
(b) 1 : 48
(c) 1 : 84
(d) 1 : 68
Let the length and the breadth of the rectangle be 4x cm and 3x respectively.
(4x)(3x) = 6912
12x2 = 6912
x2 = 576 = 4 * 144 = 22 * 122 (x > 0)
=> x = 2 * 12 = 24
Ratio of the breadth and the areas = 3x : 12x2 = 1 : 4x = 1: 96.
Question 9
The ratio of the length and breadth of a plot is 4 : 3. If the breadth is 40 m less than the length, What is the perimeter of the plot?
(a) 560 m
(b) 540 m
(c) 500 m
(d) none of these
Let the length be 4x metres. Then, breadth = 3x metres.
Then, 4x - 3x = 40 => x = 40
length l = (4 × 40) = 160 m
breadth b = (3 × 40) = 120 m
Perimeter = 2(160 + 120) = 2(280) = 560 m
Question 10
The altitude drawn to the base of an isosceles triangle is 8 cm and the perimeter is 32 cm. Find the area of the triangle.
(a) 48
(b) 45
(c) 46
(d) 42
Let ABC be the isosceles triangle and AD be the altitude
Let AB = AC = x. Then, BC = (32 - 2x).
Since, in an isosceles triangle, the altitude bisects the base,
so BD = DC = (16 - x).
In triangle ADC,(AC)2=(AD)2+(DC)2
⇒x2=(8)2+(16−x)2⇒x=10
BC = (32- 2x) = (32 - 20) cm = 12 cm.
Hence, required area = 1/2*BC*AD=1/2*12*8=48cm 2
Question 11
What is the least number of squares tiles required to pave the floor of a room 15 m 17 cm long and 9 m 2 cm broad ?
(a) 424
(b) 814
(c) 758
(d) 756
Length of largest tile = H.C.F. of 1517 cm and 902 cm = 41 cm.
Area of each tile = (41 x 41) sq.cm
Required number of tiles =1517 x 902/(41 x 41) = 814.
Question 12
If the area of a square is equal to the area of that rectangle whose width is double of the one side of the square then the ratio of the length to the breadth of the rectangle will be?
(a) 1 : 2
(b) 1 : 4
(c) 1 : 6
(d) 1 : 8
b = 2a
a = b/2
Area of square = b²/4 = Area of rectangle
l * b = b²/4 => l = b/4
l / b =(b/4)/b => 1:4
Question 13
A circular wire of diameter 42cm is folded in the shape of a rectangle whose sides are in the ratio 6:5. Find the ratio of the enclosed rectangle ?
(a) 1080cm2
(b) 1181cm2
(c) 1250cm2
(d) 1800cm2
Radius = 42/2 = 21cm
Circumference = 2*22*21/7 = 132cm
L:b = 6x:5x
Perimeter of the rectangle = 2(6x+5x) = 22x
22x = 132
X = 6
Area = 6x * 5x = 30x*x
=30*6*6 = 1080cm2
Question 14
A park is in the form of a square one of whose sides is 50 m. The area of the park excluding the circular lawn in the centre of the park is 1884 m². The radius of the circular lawn is ?
(a) 21 m
(b) 31 m
(c) 41 m
(d) 14 m
Area of park = 50 x 50 = 2500 m²
Area of circular lawn = Area of park – area of park excluding circular lawn
= 2500 – 1884
= 616
Area of circular lawn = (22/7) x r² = 616 m²
⇒ r² = (616 x 7) / 22
= 28 x 7
= 2 x 2 x 7 x 7
∴ r = 14 m
Question 15
The area of a rectangle is equal to the area of a square whose diagonal is 12√2 metre. The difference between the length and the breadth of the rectangle is 7 metre. What is the perimeter of rectangle ? (in metre).
(a) 68 metre
(b) 50 metre
(c) 62 metre
(d) 64 metre
d = a√2 12√2 = a√2 a = 12 l * b = a² = (12²) = 144 l – b = 7 ; l = b + 7 (b + 7)*(b) = 144 b² + 7b – 144 = 0 b² + 16b –9b - 144 = 0 b(b+16) -9(b+16) =0 (b+16)(b-9) =0 => b= 9 b = 9; l = 16 2(l + b) = 2(16 + 9) = 50m
By: Munesh Kumari ProfileResourcesReport error
Access to prime resources
New Courses