send mail to support@abhimanu.com mentioning your email id and mobileno registered with us! if details not recieved
Resend Opt after 60 Sec.
By Loging in you agree to Terms of Services and Privacy Policy
Claim your free MCQ
Please specify
Sorry for the inconvenience but we’re performing some maintenance at the moment. Website can be slow during this phase..
Please verify your mobile number
Login not allowed, Please logout from existing browser
Please update your name
Subscribe to Notifications
Stay updated with the latest Current affairs and other important updates regarding video Lectures, Test Schedules, live sessions etc..
Your Free user account at abhipedia has been created.
Remember, success is a journey, not a destination. Stay motivated and keep moving forward!
Refer & Earn
Enquire Now
My Abhipedia Earning
Kindly Login to view your earning
Support
Type your modal answer and submitt for approval
Direction :Study the following information carefully and answer the given questions: The given table shows the number of employee works in five different companies and the ratio of the employees of two different departments-IT and HR.
If the ratio of the number of male to female employees in all the companies together is 3:2, then what is the difference between the total number of male and female employees in all the companies together?
2400
2500
2600
2700
None of these
Male employee in A=3000 * 3/5=1800 Female employees in A=3000 * 2/5=1200 Male employee in B=2500 * 3/5=1500 Female employees in B=2500 * 2/5=1000 Male employee in C=3200 * 3/5=1920 Female employees in C=3200 * 2/5=1280 Male employee in D=2000 * 3/5=1200 Female employees in D=2000 * 2/5=800 Male employee in E=2800 * 3/5=1680 Female employees in E=2800 * 2/5=1120 Total number of male employees =1800 + 1500 + 1920 + 1200 + 1680=8100 Total number of female employees =1200 + 1000 + 1280 + 800 + 1120=5400 Required Difference=8100 – 5400=2700
By: Munesh Kumari ProfileResourcesReport error
Access to prime resources
New Courses