send mail to support@abhimanu.com mentioning your email id and mobileno registered with us! if details not recieved
Resend Opt after 60 Sec.
By Loging in you agree to Terms of Services and Privacy Policy
Claim your free MCQ
Please specify
Sorry for the inconvenience but we’re performing some maintenance at the moment. Website can be slow during this phase..
Please verify your mobile number
Login not allowed, Please logout from existing browser
Please update your name
Subscribe to Notifications
Stay updated with the latest Current affairs and other important updates regarding video Lectures, Test Schedules, live sessions etc..
Your Free user account at abhipedia has been created.
Remember, success is a journey, not a destination. Stay motivated and keep moving forward!
Refer & Earn
Enquire Now
My Abhipedia Earning
Kindly Login to view your earning
Support
Type your modal answer and submitt for approval
Study the following information carefully and answer the related questions. Bar graph shows the speed(km/hr) of A, B and C while travelling with different vehicles. Table shows the ratio of time taken by A, B and C to travel by different vehicles.
If time taken by A to cover the distance by car is 9 hr and time taken by C to cover distance by train is 50% of time taken by him to cover the distance by car, total distance covered by A, B and C by train is what percent more/less than distance covered by them by car when their speeds by car is increased by 20% and their speeds by train is increased by 10% respectively?
6%
8%
12%
15%
21%
Time taken by A to cover the distance by car = 9 hour Total time taken by A, B and C to cover the distance by car = 9 x 9/3 = 27 hours Time taken by B to cover the distance by car = 2 x 27/9 = 6 hours Time taken by C to cover the distance by car = 4 x 27/9 = 12 hours Speed of car driven by A = (120/100) x 45 = 54 km/hr Speed of car driven by B = (120/100) x 35 = 42 km/hr Speed of car driven by C = (120/100) x 40 = 48 km/hr Distance covered by A by car = 54 x 9 = 486 km Distance covered by B by car = 42 x 6 = 252 km Distance covered by C by car = 48 x 12 = 576 km Total distance covered by car = 486 + 252 + 576 = 1314 km Time taken by C to cover the distance by train = (50/100) x 12 = 6 hours Total time taken by A, B and C to cover the distance by train = 6 x 27/9 = 18 hours Time taken by A to cover the distance by train = 7 x 18/27 = 14/3 hours Time taken by B to cover the distance by train = 11 x 18/27 = 22/3 hours New speed of A by train = (110/100) x 70 = 77 km/hr New speed of B by train = (110/100) x 75 = 82.5 km/hr New speed of C by train = (110/100) x 65 = 71.5 km/hr Distance covered by A by train = 77 x 14/3 = 359.33 km Distance covered by B by train = 82.5 x 22/3 = 605 km Distance covered by C by train = 71.5 x 6 = 429 km Total distance covered by train = 359.33 + 605 + 429 = 1393.33 km Percentage = ((1393.33 - 1314)/1314)x 100 = 6%
By: Munesh Kumari ProfileResourcesReport error
Access to prime resources
New Courses