Multiple Choice Questions on A shopkeeper purchased 15 kg of variety A rice at Rs X per kg and 10 kg of variety B rice at Rs X 5 ........... for Mathematics - All Exams Preparation

Profit and loss

Quant (SSC)

Title

45:30

Video Progress

8 of 24 completed

Notes Progress

5 of 15 completed

MCQs Progress

38 of 100 completed

Subjective Progress

8 of 20 completed

Continue to Next Topic

Indian Economy - Understanding the basics of Indian economic system

Next Topic

    A shopkeeper purchased 15 kg of variety A rice at Rs. X per kg and 10 kg of variety B rice at Rs. (X + 5) per kg. The shopkeeper sold the whole quantity of variety A rice at 10% profit and that of variety B rice at 20% profit. The total selling price of variety A rice was Rs. 30 more than that of variety B rice. Had the two varieties been mixed and sold at an overall profit of 20%, what would have been the selling price (per kg)?

    26.40

    Correct Answer

    23.20

    Incorrect Answer

    24.20

    Incorrect Answer

    25.00

    Incorrect Answer
    Explanation:

                          Rice A           Rice B
    Cost price        15 × x          10 × (x + 5)
                           ↓10% profit  ↓20% profit
    Selling price    110% of 15x   120% of (10x + 5)
                          = 16.5x          = 12x + 60
    Now, 16.5x = 12x + 60 + 30
    or, 4.5x = 90
    x = 90/4.5 = Rs. 20 kg
    Now, new selling price of mixture
    =  [15 × 20 + 10 (20 + 5)] 120/100 = Rs.600
    ∴   SP per kg = 600/25 = Rs. 26.4 per kg
     


    ProfileResources

    Download Abhipedia Android App

    Access to prime resources

    Downlod from playstore
    download android app download android app for free