send mail to support@abhimanu.com mentioning your email id and mobileno registered with us! if details not recieved
Resend Opt after 60 Sec.
By Loging in you agree to Terms of Services and Privacy Policy
Claim your free MCQ
Please specify
Sorry for the inconvenience but we’re performing some maintenance at the moment. Website can be slow during this phase..
Please verify your mobile number
Login not allowed, Please logout from existing browser
Please update your name
Subscribe to Notifications
Stay updated with the latest Current affairs and other important updates regarding video Lectures, Test Schedules, live sessions etc..
Your Free user account at abhipedia has been created.
Remember, success is a journey, not a destination. Stay motivated and keep moving forward!
Refer & Earn
Enquire Now
My Abhipedia Earning
Kindly Login to view your earning
Support
Directions: Study the following pie chart carefully and answer the questions given beside. Mahindra Motors’ production of Utility Vehicles for five months has been given in the pie chart for the year 2019. The company produces two kinds of Utility Vehicles – SUV and MUV. In March, 900 more Utility Vehicles were produced than in July. Production of SUVs & MUVs together in five months.
In which of the following three months, the number of Utility Vehicles produced is more than the average number of Utility Vehicles produced in five months?
From common explanation, we have total UVs produced in these five months = 15000 Average = 15000/5 = 3000
only August, March, and May have more than 3000 UVs produced. Hence, option D is correct.
In February, SUVs produced were 300 more than MUVs produced. Each MUV costs Rs. 18 lakh and price of each SUV is 22(2/9)% more than an MUV. On selling all the Utility Vehicles produced in the February month, the company made a revenue of 426 crores. How many SUVs were produced in the February month?
Each MUV costs Rs. 18 lakh and price of each SUV is 22(2/9)% more than an MUV, then price of each SUV = 18 lakh + (200/9) % of 18 lakh = 22 lakh Let total y MUVs were produced in the February month, then (y + 300) SUVs would have been produced, we have Number of MUVs x cost of MUV + number of SUVs × cost of SUV = total revenue (18 lakh) y + (22 lakh) (y + 300) = 426 crore = 42600 lakh 18y + 22y + 6600 = 42600 40y = 36000 y = 900 Number of SUVs = y + 300 = 900 + 300 = 1200 Hence, option C is correct
Ratio of SUVs to MUVs produced in March and August were 44 : 19 and 13 : 9 respectively. What is ratio of difference between the number of SUVs and difference between the number of MUVs produced in these two months?
From the common explanation, we get March = 21% of 15000 = 3150 Let SUVs produced were 44y and MUVs produced were 19y, then 44y + 19y = 63y = 3150 y = 50 SUVs produced in March were 44 × 50 = 2200, and MUVs produced were 19 × 50 = 950. August = 22% of 15000 = 3300 Let SUVs produced were 13y and MUVs produced were 9y, then 13y + 9y = 22y = 3300 y = 150 SUVs produced in August were 13 × 150 = 1950, and MUVs produced were 9 × 150 = 1350. Difference between the number of SUVs produced in the two months = 2200 – 1950 = 250 Difference between the number of MUVs produced in the two months = 1350 – 950 = 400 Ratio = 250 : 400 = 5 : 8 Hence, option A is correct.
Number of MUVs produced in May were 1200 and same number of SUVs were produced in January and also in July. Ratio of SUVs to MUVs produced in these months is:
ollowing the common explanation, we get Total UVs produced in May = 24% of 15000 = 3600 MUVs produced in May = 1200 SUVs produced in May = 3600 – 1200 = 2400 Total UVs produced in January = 18% of 15000 = 2700 SUVs produce in January = MUVs produced in May = 1200 MUVs produced in January = 2700 – 1200 = 1500 Total UVs produced in July = 15% of 15000 = 2250 SUVs produce in July = MUVs produced in May = 1200 MUVs produced in July = 2250 – 1200 = 1050 Total SUVs = 2400 + 1200 + 1200 = 4800 Total MUVs = 1200 + 1500 + 1050 = 3750 Ratio of SUVs to MUVs = 4800 : 3750 = 32 : 25 Hence, option B is correct.
Average number of Utility Vehicles produced in July, May and March is what percent of Average number of Utility Vehicles produced in January and August?
From common explanation, we have January = 18% of 15000 = 2700 March = 21% of 15000 = 3150 May = 24% of 15000 = 3600 July = 15% of 15000 = 2250 August = 22% of 15000 = 3300 Number of UVs produced in July, May and March = 2250 + 3600 + 3150 = 9000
Hence, option A is correct.
Number of Utility Vehicles produced in these five months were 60% of total production in the year 2019. How many Utility vehicles were produced in other than these five months?
Let total production in the year 2019 was ‘p’. From common explanation we know that total production in these five months was 15000, so 60% of p = 15000 p = 25000 So, total 25000 – 15000 = 10000 UVs were produced in other months. Hence, option D is correct
By: Parvesh Mehta ProfileResourcesReport error
Access to prime resources
New Courses