send mail to support@abhimanu.com mentioning your email id and mobileno registered with us! if details not recieved
Resend Opt after 60 Sec.
By Loging in you agree to Terms of Services and Privacy Policy
Claim your free MCQ
Please specify
Sorry for the inconvenience but we’re performing some maintenance at the moment. Website can be slow during this phase..
Please verify your mobile number
Login not allowed, Please logout from existing browser
Please update your name
Subscribe to Notifications
Stay updated with the latest Current affairs and other important updates regarding video Lectures, Test Schedules, live sessions etc..
Your Free user account at abhipedia has been created.
Remember, success is a journey, not a destination. Stay motivated and keep moving forward!
Refer & Earn
Enquire Now
My Abhipedia Earning
Kindly Login to view your earning
Support
Type your modal answer and submitt for approval
Given below there are three number series (I, II, and III). One of the numbers in each series (I, II, and III) is wrong or (odd one out).
Series I: 590, 615, 651, 711, 795, 927
Series II: 64, 164, 285, 510, 546, 770
Series III: 18, 25.5, 40.5, 63, 93, 131
Another number series, whose first term is 23, follows the same logic as followed in series (ii). L and K are the fifth and third terms of the new series respectively, then what is the value of (L - K)?
225
275
290
288
280
Correct option 3: 288
Series I: 590, 615, 651, 711, 795, 927 Logic used: 591+ (12 x 2) = 615 615+ (12 x 3) = 651 651+ (12 x 5) = 711 711+ (12 x 7) = 795 795+ (12x11)=927 The wrong number in the series is (590). Serles II: 64, 164, 285, 510, 546, 770 Logic used: 64+ (6+4)2=164 164+ (1 +6+4)2 = 285 285+ (2+8+5)2=510 510+ (5+1+0)2 = 546 546+ (5+4+6)2 = 771 The wrong number in the series is (770). Series III:18, 25.5, 40.5, 63, 93, 131 18+ 7.5 = 25.5 25.5+ 15 = 40.5 40.5 + 22.5 = 63 63+30=93 93 + 37.5 = 130.5 The wrong number in the series is (131). First term of the series is 23, so the number series will be: 23 23+ (2+3)2 = 48 48+ (4+8)2=192 K 192+(1+9+2)2 = 336 336+(3+3+6)2= 480 = L So, the value of (L-K) is (480-192) = 288
By: Parvesh Mehta ProfileResourcesReport error
Access to prime resources
New Courses