send mail to support@abhimanu.com mentioning your email id and mobileno registered with us! if details not recieved
Resend Opt after 60 Sec.
By Loging in you agree to Terms of Services and Privacy Policy
Claim your free MCQ
Please specify
Sorry for the inconvenience but we’re performing some maintenance at the moment. Website can be slow during this phase..
Please verify your mobile number
Login not allowed, Please logout from existing browser
Please update your name
Subscribe to Notifications
Stay updated with the latest Current affairs and other important updates regarding video Lectures, Test Schedules, live sessions etc..
Your Free user account at abhipedia has been created.
Remember, success is a journey, not a destination. Stay motivated and keep moving forward!
Refer & Earn
Enquire Now
My Abhipedia Earning
Kindly Login to view your earning
Support
Type your modal answer and submitt for approval
X bought 4 bottles of lemon juice and Y bought one bottle of orange juice. Orange juice per bottle costs twice the cost of lemon juice per bottle. Z bought nothing but contributed Rs. 50 for his share of the drink which they mixed together and shared the cost equally. If Z's Rs. 50 is covered from his share, then what is the cost of one bottle of orange juice?
Rs. 75
Rs. 50
Rs. 46
Rs. 30
Let the price of one lemon juice bottle = Rs. x So, the price of one orange juice bottle = Rs. 2x So the price of one orange and 4 lemon juice bottle will be = 2x + 4*x = 6x Z’share in this will be = 6x/3 = 2x = 50 Therefore 2x = price of orange juice bottle = Rs. 50
By: Munesh Kumari ProfileResourcesReport error
Access to prime resources
New Courses