send mail to support@abhimanu.com mentioning your email id and mobileno registered with us! if details not recieved
Resend Opt after 60 Sec.
By Loging in you agree to Terms of Services and Privacy Policy
Claim your free MCQ
Please specify
Sorry for the inconvenience but we’re performing some maintenance at the moment. Website can be slow during this phase..
Please verify your mobile number
Login not allowed, Please logout from existing browser
Please update your name
Subscribe to Notifications
Stay updated with the latest Current affairs and other important updates regarding video Lectures, Test Schedules, live sessions etc..
Your Free user account at abhipedia has been created.
Remember, success is a journey, not a destination. Stay motivated and keep moving forward!
Refer & Earn
Enquire Now
My Abhipedia Earning
Kindly Login to view your earning
Support
Type your modal answer and submitt for approval
The cost of 2.5 kg rice is Rs. 125. The cost of 9 kg rice is equal to that of 4 kg pulses. The cost of 14 kg pulses is equal to that of 1.5 kg tea. The cost of 2 kg tea is equal to that of 5 kg nuts. What is the cost of 11 kg nuts?
Rs. 2310
Rs. 3190
Rs. 4070
Rs. 4620
Given, cost of 2.5 kg rice =Rs.125 Cost of 9 kg rice =Rs.(125 /2.5)×9 = cost of 4 kg pulse Cost of 14 kg pulses =(125×5 ) / (2.5×4) ×14= cost of 1.5 kg tea Cost of 2 kg tea = (125×9×14×2) / (2.5×4×1.5) = cost of 5 kg nuts Cost of 11 kg nuts =Rs.(125×9×14×2×11) / (2.5×4×1.5×5) =(125×9×14×2×11) / (25×4×15×5) ×100 = 4620 Hence required cost be Rs. 4620 Hence option (4)
By: Munesh Kumari ProfileResourcesReport error
Access to prime resources
New Courses